Tükenmişlik Sendromu nedir? Burnout Syndrome

Tükenmişlik sendromu yaşayan kadın

Yeni bir işe başladığınızda her şeyin çok yeni, heyecan verici ve ilginç olduğu hissini bilirsiniz.

Yeni insanlar, yeni görevler, yeni bir mekan.

Görev için doğru kişi olduğunuzu ispatlamak için gece geç saatlere kadar çalışıyorsunuz ve hafta sonları mesaiye kalmayı sorun etmiyorsunuz.

Belki de tutkulu olduğunuz iş yerini açan sizsiniz. Kendi işiniz için gecenizi gündüzünüze katıp çalışıyorsunuz. Belirli mesai saatleri olmadan çalışıyorsunuz, çünkü ciddi bir iş yaptığınızı biliyorsunuz.

Tükenmişlik sendromu yaşayan bir kişi
Burnout Syndrome

Ve sonra bir gün sabah olduğunda yataktan kalkacak enerjiniz olmadığını fark ediyorsunuz.

Alarmınızı sürekli erteliyor ve tavanı izliyorsunuz. Daha önce yaptıklarınızı düşünüyorsunuz ve bugün de aynılarını yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Fakat bunu yapacak motivasyonu bulamıyor ve kendinizi yorgun hissediyorsunuz.

Eğer bu söylediklerimiz veya benzerleri sizde varsa maalesef tükenmişlik sendromu yaşıyorsunuz.

Tükenmişlik sendromu yaşayan kişi

Nedir?

Tükenmişlik sendromunun ne olduğunu anlamak için öncelikle stresin ne olduğuna odaklanmak gerekiyor.

İnsanlar stresin somut bir şey olduğunu düşünmeye meyillidir. Yani avuç içlerinin terlemesi, kalp atışlarının hızlanması, mide problemleri gibi.

Sorun şu ki stres sandığımızdan daha sinsi. Ve belirgin bir belirti olmadan hayatımızda olmaya devam eder. Çok işiniz ve az zamanınız varsa, işlerinizin teslim süreleri varsa, planladığınız şeyleri yapmak için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, sürekli aceleniz varsa muhtemelen siz farkında olmasanız da stresle boğuşuyorsunuzdur.

Üzücü olan şu ki, sürekli stres altındaysanız sizi kronik strese ve dolayısıyla tükenmişlik sendromuna götüren bir yolda ilerliyorsunuzdur.

Tükenmişlik sendromundan kurtulma yolları
Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik sendromu aşırı ve uzun süreli stresin neden olduğu fiziksel, duygusal ve zihinsel yorgunluk halidir. Kendinizi boğulmuş hissettiğinizde ve sizden istenenleri artık karşılayamadığınızda ortaya çıkar. Sürekli stres hali, ilk başta ilginizi çeken ve belirli roller üstlenmenizi sağlayan motivasyonunuzu ve enerjinizi kaybetmenize neden olan bir sorun yaratır. Bu da tükenmişlik sendromu olarak adlandırılır.

Şimdi burada bunu araştırdığınıza göre sizde tükenmişlik sendromu belirtileri olduğunu düşünüyorsunuz. Streslisin, çok çalıştın ve motivasyonunu kaybettin. Daha önce yapmayı çok sevdiğin(belki de çok sevmediğin) işten artık nefret ediyorsun.

Neyse ki, işinize dört elle sarılmanızı sağlayan tutkuyu geri kazanmak sizin elinizde. Bunun temelde ilk adımı baskı altında olduğunuzu hissetmek ve kabul etmek. İkinci temel adımı ise alışkanlıklarınızı değiştirmek. Çalışma hayatınızla kişisel hayatınızı dengede tutmaya çalışmak.

Tükenmişlik sendromu yaşayan kişi
Tükenmişlik sendromu

Tükenmişlik sendromundan kurtulma yolları

1. Akıllıca çalışın

Akıllıca çalışın
Akıllıca çalışın

Motivasyonunuzu arabanızın yakıtı gibi düşünebilirsiniz. Eğer istasyona gelmeden yakıtınızı bitirirseniz yolda kalırsınız. Yapacaklarınızı düzenleyin. Bunu yapmak için onlarca araç var. Örneğin “Todoist”, “Wunderlist” vs. inanın bu düzenleme çok fark yaratacak, verimliliğinizi arttıracak ve tükenmenizi engelleyecek.

Çok basit bazı düzenlemeler de işinizi görebilir, e-postalarınızı manuel olarak göndermek yerine Mailchimp kullanabilirsiniz. Tabii bu söylediklerimiz beyaz yakalılar için ve her iş grubundaki insanlara uymayabilir. Fakat kendinize uyacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

2. Çevrimdışı olun

offline olun
Offline olun

Bunun her zaman mümkün olmadığını biliyoruz. Fakat kendinize bu zamanı yaratmak zorundasınız. Kendinizi tüketmeden en azından haftada bir kez, e-postalarınıza, mesajlarınıza, sosyal medyaya ara verin. Kendinize çevrimdışı olma ve hayatınızı yaşama hakkı verin. Bunu yaptığınız için iş yeriniz batmayacak ve işten çıkarılmayacaksınız. Çünkü herkesin bunu yapmaya hakkı var. İkinci olarak, eşinizle veya arkadaşlarınızla dışarı çıkarken telefonunuzu yanınıza almayabilirsiniz.

3. Sosyal medyayı bırakın

Sosyal medya ikonları
Sosyal medyayı bırakın

Eğer sosyal medya yöneticisi değilseniz Instagram’ı, Facebook’u, Twitter’ı silmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak size zor geliyorsa günde bildirimlerinize bakma sınırı koyabilirsiniz kendinize. Yapılan bazı araştırmalar, sosyal medya kullanımının öz güven kaybına sebep olduğunu ortaya koydu. [kaynak]

Görmeye değer olduğunu düşündüğünüz sosyal medya içeriklerini okumadınız diye kimse size cahil olduğunuzu söyleyemez. Bu gibi korkularınızı bir kenara bırakarak hayatınızı yaşamaya koyulun.

4. Daha az çalışın

Daha az çalışın

Sanırım maddeler içerisinde size en saçma geleni bu olmalı. Modern toplumumuz, yoğun çalışma saatleri ve stres dolu bir hayatın üzerine kurulu. Fakat kendinize zaman ayırmadığınızda, yoğun stres altında uzun zaman çalıştığınızda bir gün tükenmişlik sendromuna tutulup çalışmayı tamamen bırakmak zorunda kalacağınızı düşünün. Belki bu sebepten dolayı işten atılacaksınız veya kurduğunuz işi küçültmek zorunda kalacaksınız. Bunun olmasındansa kendinize zaman ayırmak için çabalamanız daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın