Siklotimi- Siklotimik bozukluk nedir?

siklotimi nedir

Siklotimi, bipolar belirtilerinin daha az ve kısa süreli etkisinin gösterdiği bir bozukluktur. Bipolar bozukluk gibi, duygudurum bozuklukları arasında yer alır ve yine depresyon ve maniye benzeyen dönemleri vardır.

Bunlar arasında; hipomanik belirtilerle devam eden sayısız hipomanik dönemler ve depresif belirtilerle devam eden sayısız depresif dönemler vardır. Bu dönemlerin en az iki yıl boyunca görülmesi ve semptomların görülmediği dönemin iki ayı geçmemesi bu bozukluğun tanısı koyulması için yeterlidir.

Siklotimi nedir?
Image by Fer Galindo from Pixabay

Hipomanik dönem sırasında kişi kendine aşırı güvenir, taşkınlık yapabilir, sosyal olarak sınırlandırılamaz ve çok az uyur. Depresyon döneminde ise kişi günde 10 saate kadar uyuyabilir, üzgün olabilir ve insanlardan kaçabilir. Bu atakların bipolar bozukluktaki ataklardan farkları daha hafif seyretmeleridir. Bu ataklar arasında yine normal dönemler yaşanabilir.

Siklotimi, bipolar bozukluk gibi genetik bir hastalıktır ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Ayrıca siklotimik bozukluğa herhangi bir müdahale uygulanmazsa kişide bipolar görülme olasılığı da önemli bir derecede artar. Tedavi olarak ise yine bipolar bozukluk ile aynı şekilde çeşitli mizaç düzenleyiciler ve psikoterapi önerilir.

Siklotimik bozukluk nedir?
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Her ne kadar bipolar bozukluk kadar şiddetli olmasa da, siklotiminin de tedaviye ihtiyacı vardır fakat bunun için tıbbi yardım alan kişi sayısı çok azdır. Bunun sebepleri olarak ise atakların işlevselliği bozacak ağır olmaması ve bunun bir hastalık olarak görülmemesi sıralanabilir. Kişiler bu atakları insan doğası olarak algılayarak yardım almaları gerektiğini düşünmezler. İşlevselliği gözle görülür bir şekilde bozmasa da yine de yaşam kalitesini önemli derecede düşüren bir hastalık olduğu için tedavi tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın