Narkolepsi Nedir?

Narkolepsi nedir?

Narkolepsi, uyanıklığı ve uykuyu etkileyen bir nörolojik bozukluktur. Narkolepsili insanlar gündüzleri aşırı uyku hali ve kontrol edilemez uykuya dalma dönemleri yaşarlar. Bu ani uyku atakları, günün herhangi bir saatinde ve herhangi bir işin ortasında gelebilir.

Tipik bir uyku döngüsü şöyle gerçekleşir: erken dönem uyku evresi, derin uyku evresi ve REM uykusu evresi. Narkolepsili kişilerde ise REM evresine hemen geçiş olur. Uykunun REM evresinde kişi rüya görür ve uyku felcine girer. Ki bunlar da bu hastalığın semptomlarını açıklar.

Narkolepsi genellikle 15 ve 25 yaş arasında görülür. Fakat daha ileri yaşlarda da görülebilir. Çoğu vakanın tanısı konmadığından tedavi edilmemiştir.

Narkolepsi nedir?
Narkolepsi nedir?

Narkolepsi Neden Olur?

Narkolepsinin bilinen sebebi kesin olmamakla birlikte genlerdir. Kişinin ailesinde Narkolepsi hikayesi varsa, görülme ihtimali artar. Bu genler beyinde uyku ve uyanıklık döngüsünü kontrol eder.

Bazı uzmanlar, beyindeki “hipokretin” denilen kimyasal maddenin eksikliğinin bu hastalığa neden olduğunu düşünürler.

Ek olarak araştırmacılar, beynin çeşitli bölümlerinde REM uykusunu düzenlemede rol oynaya anormallikler keşfetmiştir. Bu anormallikler semptomların ilerlemesine sebep olur.

Narkolepsi nedir?
Narkolepsi nedir?

Narkolepsi Belirtileri

Aşırı gündüz uykusu

Narkolepsisi olan bireyler, gece ne kadar uyuduklarından bağımsız olarak gündüz aşırı derecede uyumaya meyillidir. Yani gece deliksiz 10 saat uyuyan birey, gündüz uykusu sorunu yaşayabilir. Bu sorunu olanlar, gündüz enerji ve motivasyon düşüklüğü, unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği yaşarlar.

Katapleksi

Kişinin bilincini kaybetmeksizin aniden düşmesine yol açan, kaslarda ani olarak güç kaybı yaşatan bir durumdur. Kişi bilinci açıkken REM uykusundaki gibi bir uyku felci yaşar.

Halüsinasyon

Gün içerisinde uykusuzluk sebebiyle halüsinasyon görülür.

Narkolepsi nedir?
Narkolepsi nedir?

Narkolepsi Tedavisi

Bu hastalığın bilinen bir tedavisi olmasa da semptomları ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Örneğin katapleksi ve aşırı gündüz uykusu semptomları. Uykululuk amfetamin benzeri uyarıcılarla kontrol edilirken, anormal REM uykusu belirtileri antidepresanlar ile kontrol edilir.

Son zamanlarda katapleksi olan hastalarda onaylanmış yeni bir ilaç tedavisi bulunmuştur. Sodyum oksibat(Xyrem) içeren bu ilaç gece daha bir uyku almanızı sağlayarak gündüz uykularını azaltabiliyor.

Kafein , alkol, nikotin ve ağır öğünlerden kaçınmak , uyku programlarını düzenlemek, gündüz kestirmelerini ayarlamak (10-15 dakika uzunluğunda) ve normal bir egzersiz ve yemek programı oluşturmak gibi yaşam tarzı ayarlamaları da semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın