Kaliteli Uyumanız İçin 10 İpucu

Kaliteli Uyku

Uyku, yalnızca gecemizi etkileyen bir durum değildir. Aksine uyku, bütün hayatımızı etkiler. Beynin alması gereken en önemli besinlerinden biridir. Günlük modumuzu, genel ruh halimizi, kişiliğimizi ve sağlığımızı etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle uykumuzun kalitesini olabildiğince arttırmalıyız. İşte kaliteli uyku için 10 ipucu:

1. Rutin Oluşturun

Yatma saatleriniz ile kalkma saatleriniz her gün benzer olduğunda, vücudun sirkadiyen ritmi daha iyi çalışacak ve uykunuzun daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. En verimli uyku saatlerinin 22.00 ile 06.00 saatleri arasında olduğu bilinmektedir. Rutininizi bu saatler arasına koyarak daha kaliteli bir şekilde uyuyabilirsiniz.

İyi uyku için ipuçları
İyi uyku için ipuçları

2. Yatakta fazla vakit geçirmeyin

Uyumadan önce yatakta geçirdiğiniz zamanı kısmaya çalışın. Yatağa gittiğinizde başka şeylerle ilgilenmek yerine (kitap, telefon, televizyon vs.) direkt uykuya geçin. Bu şekilde beyne, yatağın sadece uyku için olduğunu öğreterek uykunuzun daha kolay gelmesini sağlayabilirsiniz.

3. Uykudan önce mavi ışıklardan uzak durun

Cep telefonları ve televizyon gibi teknolojik aletlerden yayılan mavi ışık, vücudumuzun uyku için salgıladığı melatonin hormonunun salgılanmasını engeller. Bu nedenle uykunuzun geldiğini hissetmeyip uykusuzluk çekebilirsiniz. Uyumadan bir süre önce mavi ışıklardan kaçınarak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

İyi uyku için ipuçları
İyi uyku için ipuçları

4. Uykuyu hatırlatacak ritüeller edinin

Uyumadan önce, beyninizin uyuyacağını anlayıp buna yardım edebilmesi için bazı alışkanlıklar edinebilirsiniz. Bu alışkanlıklar yatmadan önce kitap okumak, uyku bandı takmak, meditasyon yapmak gibi örneklerle sıralanabilir. Bunlardan belirlediğiniz bir ya da birkaçını her gece yatmadan önce yaparak, beyninize uykuya ne zaman dalacağını öğretmiş olursunuz.

5. Zorlanırsanız ortam değiştirin

Eğer uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, saatlerce yatakta dönmek yerine yataktan çıkmayı deneyin. Yataktan çıkıp diğer odaları gezmek ya da başka bir odada uyumaya çalışmak iyi gelecektir. Bazen mekan değişiklikleri uykunun kalitesini arttırır.

İyi uyku için ipuçları
İyi uyku için ipuçları

6. Gün içinde şekerleme yapmayın

Gün içinde uzun saatler uyumak gece uykusunun kalitesini düşürür. Bu nedenle gün içindeki şekerlemeler önerilmemektedir. Yine de yapılacaksa, öğleden sonra en fazla 30 dakika sürmelidir.

7. Egzersiz yapın

Gün içinde egzersiz yapmak hem kafanızın boşalmasına hem de gece daha rahat uyumanıza sebep olur. Gece yatmadan önce egzersiz uykuyu kötü etkileyebileceğinden, egzersiz saatleri buna göre ayarlanmalıdır.

İyi uyku için ipuçları
İyi uyku için ipuçları

8. Uyku ortamınızı düzenleyin

Uyuduğunuz odadaki ışık, sıcaklık, dağınıklık, temizlik, yatak ve yastıkların rahatlığı vs. birçok etken uykunuzun kalitesini etkileyebilmektedir. Tüm bunları düzenleyerek uyku kalitesini arttırabilirsiniz.

9. Uyku düşmanı gıdalardan uzak durun

Özellikle uyumanıza engel olacağını bildiğiniz gıdalardan uzak durmaya çalışın. Bunun dışında genel olarak alkol, kafein ve nikotin tüketiminizi de azaltmaya çalışın.

İyi uyku için ipuçları
İyi uyku için ipuçları

10. Rahatlayın

Tüm bunları yapmanıza rağmen hala uyuyamıyorsanız, zihninizi uykudan önce rahat bırakarak hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Günlük problemlerinizi ve sıkıntılarınızı uykudan önce düşünmek uykuyu uzaklaştırabilir. Bunu yapmakta zorlanıyorsanız nefes egzersizleri, meditasyon gibi uygulamaları deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın