Cinsellik ve Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsellik nedir?

Cinsellik, her insanın ihtiyacı olan, en kişisel alanlardan biridir. Bu ihtiyaç genellikle fanteziler ve tercihler şeklinde ortaya çıkar. Bu fanteziler, tercihler ya da davranışlar başkalarına ya da bize zarar verici ve istenmeyen şekilde ortaya çıktığında cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkar.

Çoğu zaman büyük bir tabu olarak karşımıza çıkan cinselliğin de belirli normları ve sistemi vardır. Her cinsel ilişkinin bir cinsel tepki döngüsü bulunmaktadır. Bu döngü; arzu evresi (kişiyi cinsel olarak hareket geçiren istek ve fantezi düşünceleri), heyecan evresi (hazzın ve genital organlara kan akışının artışı) ve orgazm evresi (cinsel tatminin zirvesi), çözülme evresi (orgazm sonrası iyi hissetme hali). Bu evrelerden herhangi birinde bir problem görüldüğünde de cinsel işlev bozukluğunun varlığı görülebilir.

Image by Sasin Tipchai from Pixabay

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel işlev bozuklukları üçe ayrılmaktadır: cinsel ilgi, istek ve uyarılma bozuklukları, orgazm bozuklukları ve cinsel acı içerek bozukluklar. Bunlar da aralarında ayrılarak temel tanıları oluştururlar.

İstek ve Uyarılma Bozuklukları

  1. Kadında cinsel ilgi/uyarılma bozukluğu: cinsel aktiviteye karşı olan ilgisizlik, erotik düşünce ve fantezilerin azalması, cinsel aktiviteyi başlatma veya karşılık vermede isteksizlik, cinsel karşılaşmaların çoğunda heyecan duymama gibi birçok kriteri içeren bir bozukluktur.
  2. Erkekte düşük cinsel istek bozukluğu: erkeklerde görülen düşük cinsel fantezi ve dürtü yoksunluğu.
  3. Sertleşme bozukluğu: cinsel aktivitenin tamamlanması sırasında sertleşmenin sağlanamaması ve sertleşmeyi koruyamama.

Orgazm Bozuklukları

  1. Kadında orgazm bozukluğu: cinsel heyecan sonrası orgazm yoğunluğunun ve şiddetinin azalması ya da hiç olmayışı.
  2. Erkekte orgazm bozukluğu (geç boşalma): cinsel deneyimlerin çoğunda orgazm olma eğiliminin belirgin bir şekilde gecikmesi, seyrekleşmesi ya da yokluğu.
  3. Erken boşalma: eşli cinsel aktivite sırasında cinsel aktivitenin ilk birkaç dakikasında boşalma eğilimi.

Cinsel Ağrı Bozuklukları

  1. Cinsel organlarda/pelviste ağrı/içe girme bozukluğu: cinsel ilişki sırasında devamlı ya da tekrarlayan ağrı şeklinde tanımlanır ve ikiye ayrılır; vajinismus ve disparanoya. Disparanoya, cinsel ilişki sırasında oluşan ağrıyı tam olarak tanımlar. Vajinismus ise vajinanın dışsal kaslarının üçte birindeki istemsiz kasılmaların cinsel ilişkiyi imkansız hale getimesidir. Bu iki bozukluk genellikle birlikte görülür.

Cinsel İşlev Bozukluğunun Nedenleri

Cinsel işlev bozukluklarının psikolojik, fiziksel ve sosyal sebepleri olabilir. Psikolojik sebepler arasında depresyon, anksiyete, düşük özgüven, rahatsız ortam, sekse katı bakış açısı gibi birçok faktör vardır. Fiziksel olarak sigara, alkol ve ilaç kullanımı, şeker hastalığı, nörolojik hastalıklar, düşük fizyolojik uyarılma sayılabilir. Son olarak sosyal sebepler cinsel öykülere dayanmaktadır: tecavüz ya da taciz, öfke, iletişimsizlik, ilişki problemleri gibi durumlardan kaynaklanmaktadır.

Tedavisi

Genel olarak tüm cinsel işlev bozuklukları için belirli tedavi yöntemleri vardır. Kaygıyı azaltma (özellikle performans anksiyetesi için iyi sonuç vermektedir), yönlendirilmiş mastürbasyon (kadınların kendini tanıma ve isteklerini anlama amacı), tutum ve düşünceleri değiştirme (cinselliğe katı bakış açısını değiştirmek), beceri ve iletişim eğitimi (ilişkiler arasındaki problemleri azaltmak ve iletişimi güçlendirmek), çift terapisi ve ilaç tedavisi bu yöntemlerdendir.

Bir cevap yazın