Bulimiya Nevroza Nedir? Yeme Bozukluğu

Bulimiya nevroza

Bulimiya nervoza, çok miktarda yiyeceğin yenilmesinin ardından kilo alımını engellemek amacıyla kusma, aç kalma, aşırı egzersiz gibi telafi edici davranışların takip ettiği dönemlerden oluşan bir yeme bozukluğudur. Tıkınma döneminin belirleyici özellikleri olarak; normal insanların yiyebileceğinden çok daha fazla yemeği çok kısa bir sürede yemesi ve yemek yeme esnasında kişinin kontrolünü kaybedeceği, kendini durduramayacağını hissetmesidir.

Anoreksiya nervoza gibi, kişide kilo alma korkusu vardır. Fakat iki bozukluğu ayıran en önemli özellik, anoreksik insanlar devamlı olarak kilo kaybederlerken bulimik insanların kilolarının hemen hemen aynı kalmasıdır.

Tanı Kriterleri

  • Tekrarlayan tıkınırcasına yeme dönemleri
  • Kilo alımını engellemek için tekrarlayan telafi edici davranışlar(kusma, aşırı egzersiz vs.)
  • Öz değerlendirme için beden şekli ve kilosunun çok önemli olması
Bulimiya nevroza
Bulimiya nevroza

Bulimiya nervoza bozukluğuna sahip kişiler tıkınma işlemini genellikle tetikleyici bir stres olayından sonra gizli gizli yaparlar. Genellikle kişi rahatsız duyana kadar yemeye devam eder ve tıkınma sırasında kendilerini kaybederler. Tıkınma sonrasında ise pişmanlık ve utanç duyarlar.

İkinci aşama olan çıkarma aşamasında ise rahatsızlık, iğrenme ve kilo alma korkusu duyarlar ve bu nedenle de yediklerini çıkarmaya çalışırlar. Önceleri parmaklarına boğazlarına sokarak kendilerini kustururlar fakat zamanla istedikleri zaman kusabilmeye başlarlar. Bunun dışında müshil veya idrar söktürücüler, aşırı egzersiz ve aç kalma da çıkarma işleminin birer parçası olabilir.

Genellikle geç ergenlik ya da erken yetişkinlik döneminde başlar fakat yetişkinliğe dek sürebilir. Toplumun %1-2’sinde görülürken, vakaların %90’ı kadındır. Aynı zamanda vakaların çoğu bozukluğun başlangıcından önce bir miktar kiloludur ve tıkınmalar genellikle diyet dönemlerinde başlar.

Beraber görüldüğü hastalıklar şunlardır:

  • Depresyon
  • Kişilik bozuklukları
  • Kaygı bozuklukları
  • Madde kullanım bozuklukları
  • Davranım bozuklukları

Vakaların %75’inin iyileştiği görülmüştür. Özellikle erken tanı alan vakalarda iyi gidişat gözlenmektedir. Fakat madde kullanımı ve depresyon ile eşlik eden vakalarda durum biraz daha kötü ve süreç biraz daha uzundur.

Tedavisi

İlaç tedavisi olarak antidepresanlardan olan fluoksetin (prozac) tedavide başarı sağlamıştır. Yine de ilaç tek başına kullanıldığında kalıcı bir tedavi sağlanamadığı için, psikoterapi önerilmektedir. Bilişsel davranışçı terapi, tepki engellemeli maruz bırakma terapisi ve kişiler arası terapi bulimik kişiler için fayda sağlayan terapi türlerindendir.

Bir cevap yazın