Bipolar Bozukluk Nedir?

bipolar bozukluk nedir?

Zaman zaman her insan hayatında iniş ve çıkışlar yaşar. Kimi zaman kendimizi çok enerjik hisseder, kimi zamansa yorgun ve depresif hissederiz. Aslında bu duygu değişimleri, insan olmanın birer parçasıdır. Fakat bu duygu değişimleri çok keskin, aşırı ve günlük hayatımızı, ilişkilerimizi etkileyecek kadar güçlü ise iki uçlu bozukluktan söz edebiliriz.

Psikolojide duygudurum bozuklukları altında yer alan bipolar bozukluk, iki ayrı dönemden oluşur ve bu dönemler farklı zamanlarda sırayla kişinin hayatında etkilerini gösterirler. Bu dönemlerden biri mani (yükseliş) dönemi, diğeri ise depresyon dönemidir. Bir kişiye bipolar bozukluk tanısı konulabilmesi için bu iki dönemin de görülmüş olması gerekmektedir.

Mani döneminde genellikle kişinin uyku isteği azalır, iştah ve cinsel istek artar, kişi yorulduğunu ve hatta acı çektiğini hissedemez. Aşırı harcamalar, sözcük oyunları ya da asabiyet eşlik edebilir. Mani dönemindeki bir insanla konuşurken araya girmek mümkün değildir zira zihinlerinde sürekli uçuşan düşünceler vardır. Genelde kişi neye eğilimli ise bu dönemde bu eğilimi aşırı davranış kalıpları halinde hayata geçirir. Örneğin normalde sinirli bir insan ise mani döneminde iken çok daha saldırgan olabilir, alışveriş yapmayı seven bir insan bütçesinin çok üstünde harcamalar yapabilir. En basit örneği ile ise yürümeyi seven bir insan bile ayaklarını kanatacak kadar yürüyüp koşabilir.

Depresyon döneminde ise bütün bunların tam tersine kişi kendini çok yorgun ve halsiz hisseder. Genelde yataktan çıkacak gücü bulamaz ve sürekli uyurlar. Kendilerini mutsuz hissederler, eskiden keyifle yaptıkları aktivitelerden artık hoşlanmazlar. Özellikle mani döneminden sonra gelen depresyon döneminde, manide yaptıklarını hatırlayıp bunlar için de pişmanlık ve hüzün duyabilirler. Örneğin manideyken çok harcama yapmış bir insan depresyon dönemine girdiğinde bunun için daha da fazla üzülebilir ve bu, depresyon dönemini uzatabilir.

Mani ve depresyon dönemlerinin süreleri kişiden kişiye göre değişebilir ve bipolar tanısı almış bir kişinin bu iki dönem dışında yaşadığı normal dönemler de mevcut olabilir. Kısacası bu kişiler her zaman ya manide ya da depresyonda değillerdir. Hastalık daha çok ataklar şeklinde gelir ve ilerler. Ataklar bazen kendiliğinden geçebildiği gibi, çoğunlukla ilaç tedavisi tavsiye edilir. Bu nedenle ataklar başladığı an bir uzman ile görüşülmelidir.

Bir cevap yazın