Antisosyal Kişilik Bozukluğunu Anlamanın 7 Yolu

antisosyal kişilik bozukluğu

Antisosyal kişilik bozukluğu, kişinin sadece diğer insanlardan nefret etmesi değildir; bir insanın hayatında tahribata yol açabilecek, genetik ve çevresel kökleri olan, sosyal bir bozukluk olarak tanımlanmış hastalıktır.

ASKB(Antisosyal Kişilik Bozukluğu), psikopati ile olan geçişleri nedeniyle sıklıkla yanlış anlaşılmasından dolayı, geniş çapta tartışılmıyor veya anlaşılmıyor. Ancak bu bozukluğun bireye ne kadar zarar verdiğini göz önünde bulundurarak, çevrenizdeki Antisosyal bireyleri nasıl belirleyebileceğinizi bilmek iyi bir fikir olabilir ki, bizce öyle.

Antisosyal kişilik bozukluğunun arkasındaki nedenlerle ilgili birçok teori var. Psych Central(Bağımsız bir akıl sağlığı ağı)’ın bu konuda bir çok teorisi var. Bunlar arasında çocukluk travmaları, anormal beyin gelişimi var.

ASKB’ye sahip bireylerin, heyecan duygusunu tatmak için riskli eylemlerde bulunduğu, yasa dışı işler yapma eğiliminde olduğu görülüyor.

İlginç bir bilgi de şu ki: bu bozukluğa sahip tek yumurta ikizlerinin her ikisinin de bu bozukluğa sahip olma ihtimalleri, çift yumurta ikizlerine göre daha fazla.

Antisosyal kişilik bozukluğu
Antisosyal kişilik bozukluğu

2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antisosyal kişilik bozukluğuna sahip bireylerin, prefrontal beyin maddesinin daha az olma eğiliminde olduğu, ve bunun da dürtü kontrolünün eksikliğine yol açtığını ortaya koymuştur.

Fakat bu bilgiler ışığında bile, hastalığı anlamaktan ve tedavi etmekten çok uzağız.

Ayrıca bir şeyi açıklığa kavuşturmak gerekiyor: psikopati ve antisosyal kişilik bozukluğu aynı şeyler değildir. Birbirlerine oldukça benziyorlar fakat tanısal farklılıkları vardır. Ayrıca ASKB bireylerin saldırgan olma ihtimalleri daha fazladır.

İşte antisosyal kişilik bozukluğunu tanımanın 7 yolu. Bunlar eğer tanıdığınız birine benziyorsa panik yapmanıza gerek yok. Bu onun saldırgan olduğu anlamına gelmiyor.

Antisosyal kişilik bozukluğu
Antisosyal kişilik bozukluğu

1. Empati eksikliği

Empati aslında kendinizi başkasının yerine koymaktan başka bir şey değil. Ve biz bu yeteneğimizi ,doğal olarak, genç yaşlarda edinmeye başlarız. Fakat ASKB’ye sahip bireyler bu özellikten çoğunlukla yoksundurlar.

Empati sahibi olmayan bireyler için, başkalarının duygu ve düşünceleri, karar almalarında etkisizdir.

Bu okurken kulağa o kadar kötü gelmeyebilir. Fakat bunu canlı deneyimleyen bireyler bunun korkunç ve canice olduğunu söyler.

2. Yasaları çiğnerler

Dünya çapında, psikolojik bozuklukların ana tanı aracı olarak kullanılan DSM-V’e göre, antisosyal kişilik bozukluğunun ana tanı işaretlerinden biridir. Bu kulağa saçma gelebilir(yasaları her çiğneyen insanın kişilik problemi olması tabii ki mümkün değil). Ne kadar önemli bir kriter olsa da teşhis etmek için tek kriter değildir.

Bussiness Insider’ın yayınladığı ASKB bireyin deneyimleri bize bu konuda bilgi verebilir. Buna göre bu bozukluğa sahip bir hasta, kanunlara aykırı ve riskli davranışlarının “yabancılaşma” duygusundan kaynaklandığını açıkladı. Şöyle yazdı: “Eğer topluma yabancılaşmama izin verirsem, antisosyal kişiliğimle savaşmaya daha az istekli olurum.” Ve şöyle devam etti: “Bu, ASKB’li birçok kişinin yasaları çiğnemesinin ve başkalarını incitmesinin sebebidir.”

3. Manipülatif davranırlar(Hilecidirler)

Bu bozukluğa sahip kişiler, insanları manipüle etmeye bayılır. Empati eksikliği, ASKB’ye sahip bireylerin ahlaki kuralların neden zorunlu olduğunu düşünmelerini zorlaştırır. Bunun sonucu olarak manipülasyon, bu kişiler için hiç sorun değildir. Bu kişiler kişisel memnuniyetleri için sürekli yalan söylerler.

4. Agresifdirler

Bu bozukluğa sahip bireyler, genellikle kavga etmeye, kavgaya karışmaya meyillidirler. Bu, ASKB’ye sahip bireyleri psikopatiden ayıran en belirgin özellikdir. Saldırganlıkları ikiye ayrılır. İçgüdüsel ve araçsal. İçgüdüsel saldırganlıkları, yanlış ve tehdit edici gördükleri bir şeye karşı ani tepki vermeleridir. Araçsal saldırganlık ise kişisel kazanım için yaptığı saldırganlıktır.

İngiliz psikoloji derneğine göre, saldırganlık sorunu olan çocukların yüzde 40 ila 70’i ileride antisosyal kişilik bozukluğundan muzdarip olacak.

5. Dürtüsel davranırlar

Çoğumuz dürtülerimi kontrol etme yeteneğine sahibiz. Aniden, dürtüsel olarak ortaya çıkan bazı isteklerimizi kontrol altına alabiliyoruz. 2009’da yapılan bir araştırmada, ASKB’ye sahip bireylerin dürtüsel davranışlarını kontrol altına almakta başarısız olduklarını ortaya koydu. Örneğin bir araba çalmak gibi aptalca bir şeyi yapmaya karşı olan dürtülerini kontrol altına alamayabilirler.

6. Sorumluluklar ile başa çıkamazlar

ASKB’ye sahip bir bireye ne yapması gerektiğini söyleyin ve olacakları izleyin. 1996’yılında Antisosyal kişilik bozukluğu tanımları, hiçbir işi sonuca bağlayamayan, ve iş verilemeyecek bir kişi olarak gösteriyordu.

Bu bireyler bağımsız olmak, genellikle hor gördüğü başkaları tarafından kontrol edilmeye güçlü bir direnç gösterir.

Kontrolsüzlük ve bağımsızlık ihtiyacını desteklemek için, saldırganlığını kullanma eğilimi vardır.

Bu sebeplerle herhangi bir sorumluluk ile başa çıkmakta zorlanırlar.

7. Yaptıkları hiçbir şeyden pişmanlık duymazlar

Artık bu bozukluğa sahip bireylerin pişmanlık duymayacağına şaşırmıyoruz tabii. Pişmanlık eylemlerimizin diğer insanlar üzerinde bıraktığı olumsuzluklara karşı duyulan rahatsızlıktır. Fakat antisosyal bireyler için bunu söylemek zor.

Kaynak: https://www.bustle.com/articles/170564-7-signs-somebody-has-antisocial-personality-disorder

Bir cevap yazın