Agorafobi Nedir?

Agorafobi nedir? Agorafobinin Tedavisi

Agorafobi, kısa tanımıyla açık alan korkusu demektir. Kişinin kaygı hissettiği anlarda kaçmanın güç ya da utandırıcı olacağı durumlar karşısında yaşadığı bir kaygı türüdür. Alışveriş merkezleri, marketler, trenler, köprüler bu kişiler için korkulan yerlerden bazılarıdır. Agorafobi gittikçe evden çıktıktan sonra büyük bir rahatsızlık duymaya ve hatta evden çıkamamaya kadar ilerleyebilir. Evden çıktıklarında terleme, titreme, öleceğini ya da delireceğini düşünme gibi klasik panik atak belirtileri yaşayabilirler.

Agorafobi nedir? Agorafobinin Tedavisi
Agorafobi nedir? Agorafobinin Tedavisi

Tanı Kriterleri

  • Kaçmanın ya da yardım almanın mümkün olmadığı tek başına evin dışında olma, toplu taşım araçları ile seyahat etme, otopark ve çarşılar gibi açık alanlarda olma; tiyatro ya da sinema gibi kapalı yerlerde olma; ayakta olma ya da kalabalık alanda olma gibi durumlardan en az 2 tanesinde yetersiz kalınacağı, utanç verici ya da panik benzeri belirtiler gösterileceği ile ilgili aşırı ve belirgin korku ve kaygı duymak.
  • Bu durumlar sürekli korku ve kaygıya yol açmaktadır.
  • Bu durumlardan kaçınılır ya da eşlik eden birinin varlığına ihtiyaç duyulur ya da yoğun korku ya da kaygı ile bu durumlara katlanılır.
  • Belirtilerin en az 6 ay sürmesi gerekir.

Agorafobisi olan insanların yarısından fazlasında, panik atak yaşadıkları bulunmuştur. Aynı zamanda panik bozukluk ile ilişkilidir. Yine de her panik bozukluğa sahip insanın agorafobisi olduğunu söylemek mümkün değildir. Panik atak ile farklarından en önemlisi, panik atakta belirli bir korku mevcuttur (delirme, ölüm korkusu vs.) agorafobide ise, korkudan korkma vardır.

Agorafobi nedir? Agorafobinin Tedavisi
Agorafobi nedir? Agorafobinin Tedavisi

Bu fobi, bir travma sonucunda oluşabilir. Açık alanda yaşanan herhangi bir olay şahitliğinde de meydana gelebilir. Aynı zamanda, agorafobisi olan insanların ailelerinin bir üyesinde panik bozukluk ya da anksiyete gibi hastalıkların bulunduğu görülmüştür. yani, genetik yatkınlık da sebeplerinden sayılabilir.

Agorafobi nedir? Agorafobinin Tedavisi
Agorafobi nedir? Agorafobinin Tedavisi

Agorafobinin Tedavisi

Genellikle bilişsel davranışçı terapi ile maruz bırakma terapisi agorafobisi olan kişiler için etkili tedavi yöntemleridir. Maruz bırakma tedavisinde, kişi önce bulunmaktan korktuğu yerlerde bir partner ile bulunarak, daha sonra yavaş yavaş tek başına bırakılarak ilerlenir. Özellikle yanında partnerle dışarıda bulunmak, kısa vadede hastaya iyi gelir fakat uzun vadeli olabilmesi için terapinin devamı zorunludur. Bunun dışında, panik bozukluklarının çoğu için verilebilen anksiyolitik ilaçlar da önerilmektedir. Özellikle kişinin yoğun kaygı duyduğu durumlar için ilaçlar kısa vadede de olsa iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın